کاهش هزینه های حمل و نقل با استفاده از جاموبگ

جامبوبگ پودرهای قابل اشتعال

حمل و نقل پودر قابل اشتعال یکی از عملیات چالش برانگیز در صنعت لجستیک است. یکی از بزرگترین دلایل این خطر، حمل جامبوبگ پودرهای قابل اشتعال هنگام نگهداری در کیسه در طول فرآیند حمل و نقل است. این خطر منعکس کننده چالش های مربوط به ایجاد الکتریسیته ساکن است که بین پودر قابل اشتعال و کیسه ای که برای ذخیره پودر برای حمل و نقل استفاده شده است، ایجاد می شود. 

یکی از بزرگترین دلایل این امر ماهیت واکنشی اصطکاک پودرهای قابل اشتعال است. که در نهایت می تواند منجر به ایجاد آتش سوزی یا انفجار در طول فرآیند ذخیره سازی و حمل و نقل پودرهای قابل اشتعال شود. 

به همین دلیل، انتخاب یک کیسه مناسب برای نگهداری و حمل و نقل پودرهای قابل اشتعال بسیار مهم است. این به نوبه خود عامل خطری را که با حمل و نقل و ذخیره پودرهای قابل اشتعال همراه است کاهش می دهد. 

کیسه جامبوبگ و الکتریسیته ساکن

به منظور اطمینان از به حداکثر رساندن ایمنی، کیسه های جامبوبگ که برای این منظور استفاده می شوند. با در نظر گرفتن مواد داخلی اصطکاک را کاهش می دهد یا از بین می برد. این به نوبه خود احتمال ایجاد الکتریسیته ساکن را که یک عامل چالش برانگیز رایج با ذخیره و حمل و نقل پودرهای قابل اشتعال است، کاهش می دهد.

 

جامبوبگ برای پودر های قابل اشتعال

اگر در تجارت پودر قابل اشتعال هستید و به دنبال راه حلی برای حمل و نگهداری پودر قابل اشتعال هستید، در این صورت در جامبوبگ ها انتخاب های مناسبی هستند.

امروزه انواع مختلفی از کیسه های جامبوبگ در بازار موجود است، اما همه کیسه ها برای حمل و نقل و نگهداری پودرهای قابل اشتعال ایده آل نیستند. مقایسه بین همه کیسه ها به شما امکان می دهد بدانید که کدام کیسه برای  هدف شما ایده آل است و چرا باید آن را برای حمل و نقل و نگهداری پودرهای قابل اشتعال انتخاب کنید. ابتدا بیایید به نحوه عملکرد کیسه های ضد الکتریسیته ساکن نگاهی بیندازیم.

کیسه های ضد الکتریسیته ساکن و نحوه عملکرد آن

الکتریسیته ساکن در اثر کج بودن بار الکتریکی در داخل یا خارج یک ماده ایجاد می شود. شارژ باقی می ماند تا زمانی که بتواند از طریق جریان الکتریکی یا رهاسازی الکتریکی دور شود. یک رهاسازی الکتریکی معمولاً به صورت فلاش خطاب می شود.

در نقطه ای که کیسه های حجیم پر و رها می شوند، توسعه مواد در بافت بسته می تواند باعث ایجاد الکتریسیته تولید شده از طریق اصطکاک شود. جرقه های الکتریکی می تواند خطرات شدیدی را در شرکت هایی که مواد قابل احتراق را مدیریت می کنند، ایجاد کند، جایی که فلاش ممکن است ترکیبات انفجاری را روشن کند. 

دودهای موجود در هوا و پسماندهای مواد پودری ریز می توانند در چنین شرایطی قابل انفجار یا احتراق شوند. هر ساله تأسیسات و انبارهای تولیدی در سرتاسر جهان به دلیل اشتعال محصولات یا مواد اولیه آنها منفجر می شوند یا آتش می گیرند که مربوط به جرقه الکتریسیته ساکن یا ریزش های باقی مانده از کیسه ها است.

انواع کیسه جامبوبگ

کیسه های فله ای ضد الکتریسیته ساکن برای کنترل الکتریسیته مبتنی بر اصطکاک در امتداد این خطوط طراحی شده اند و اساساً خطر آتش سوزی یا انفجار را کاهش می دهند. داده های همراه برای روشن کردن اختلاف بین 4 طبقه بندی کیسه های فله پیشنهاد شده است: A، B، C، و D.

کیسه جامبوبگ نوع A

کیسه های نوع A از بافت استاندارد بافته شده غیر رسانا ساخته شده اند و هیچ اطمینانی در برابر الکتریسیته ساکن ندارند. کیسه های نوع A برای حمل اقلام غیر قابل اشتعال مناسب هستند. مواد یا گازهای قابل احتراق نباید خارج از کیسه وجود داشته باشد. برای حمل و نقل محصولات غیر قابل اشتعال ایده آل است.

کیسه های جامبوبگ نوع B 

این کیسه ها از بافت استاندارد بافته شده غیر رسانا با ولتاژ شکست کم برای جلوگیری از جرقه و انتشار  ساخته شده اند. کیسه های نوع B برای جابجایی اقلام قابل اشتعال مناسب هستند. با این حال، مواد یا گازهای قابل احتراق نباید در خارج از کیسه ها وجود داشته باشد. 

کیسه‌های نوع B با کیسه‌های نوع A در توانایی تجزیه بارها از طریق بافت، از جمله پوشش، متضاد هستند. که به اندازه کافی کم است تا از انتشار الکترواستاتیک جلوگیری کند، به عنوان مثال، انتشار الکتریسیته  (< 4 کیلو ولت). 

در صورتی که توسط یک ماده رسانا (مثلاً آب، روغن یا گریس) لکه دار شوند یا با آن پوشانده شوند.  ممکن است فلاش از بیرون جامبوبگ نوع B رخ دهد. باید اقدامات ایمنی برای دور نگه داشتن کیسه ها از چنین آلودگی ها و دور نگه داشتن آن از وسایل رسانا، به عنوان مثال، ابزارها یا بست های فلزی که روی جامبوبگ تنظیم شده اند، اتخاذ شود.

بررسی جامبوبگ نوع B

 با وجود این واقعیت که کیسه های جرمی نوع B می توانند از انتشار برس های تکثیر شونده جلوگیری کنند. به عنوان کیسه های جرمی ضد الکتریسیته ساکن در نظر گرفته نمی شوند زیرا بار الکترواستاتیکی را پراکنده نمی کنند.

حتی اگر کیسه های نوع B را می توان برای حمل و نقل پودر قابل اشتعال خشک استفاده کرد. اما باید با فلز یا هر ماده گازی یا قابل اشتعال از خارج در تماس باشد، زیرا پوشش بیرونی توانایی تجزیه الکتریسیته ساکن را دارد و کیسه را نامناسب می کند. برای حمل و نقل اقلام قابل اشتعال خطرناک است.

کیسه های جامبوبگ نوع C

این کیسه از بافت رسانای بافته شده یا از بافت غیر رسانا با رشته ها یا الیاف رسانا به هم پیوسته ساخته شده است. کیسه های نوع C برای کنترل بارهای الکترواستاتیکی با اتصال به زمین در نظر گرفته شده اند. 

کیسه های نوع C برای جابجایی اقلام قابل اشتعال ایده آل هستند. حتی زمانی که ممکن است مواد یا گازهای قابل احتراق در خارج از کیسه ها وجود داشته باشد. در هر صورت، جامبوبگ های نوع C باید در حین پر کردن و آزادسازی به زمین اتصال  شوند تا هرگونه خطراتی  که ممکن است در طول فرآیند رخ دهد خنثی شود. 

نمونه ای از رشته ها یا الیاف رسانا در نظر گرفته می شود:

چارچوبی که فضایی از بافت غیر رسانا را در بر می گیرد. که بیش از 25 سانتی متر مربع برجسته نباشد یک نوار 20 میلی متری که در این صورت هر رشته یا الیاف باید در دو نقطه مجزا (معمولاً در دو نقطه دورتر) به هم متصل شوند. کیسه‌های فله نوع C باید دارای یک اتصال زمینی باشند. به این صورت با آن هر تخته رسانا، رشته‌ها یا الیافی که به صورت الکتریکی تقویت شده‌اند، تجهیز شوند. 

مقاومت نقطه اتصال زمین از هر نقطه روی بافت رسانا و از رشته ها و الیاف رسانا باید کمتر از 108 Ω باشد. دایره های بالابر کیسه های FIBC نوع C نیز باید حاوی رشته ها یا الیاف رسانا با مقاومت از نقطه زمین کمتر از 108 Ω باشد. کیسه نیز باید نیازهای شناسایی با ولتاژ شکست FIBC نوع B (<4kV) را برآورده کند.

بررسی جامبوبگ نوع C

علاوه بر این، برای جلوگیری از انتشار “فلش”، ضروری است که جامبوبگ پودر های قابل اشتعال نوع C همیشه به طور ایمن به زمین اتصال شود. یک علامت باید به جامبوبگ اضافه شود که موقعیت نقاط اتصال زمین را بیان می کند. به طور واضح پیش نیازهای زمین را در حین انجام وظایف پر کردن یا تخلیه نشان می دهد. عبارت “جامبوبگ باید قبل از باز کردن به زمین متصل  باشد” باید با حروف درشت در دو طرف جامبوبگ حک شود.

این به وضوح نشان می دهد که کیسه های نوع C برای حمل و نقل اقلام قابل اشتعال حتی زمانی که گازهای قابل احتراق و یا سایر حلال های قابل اشتعال در طبیعت در اطراف کیسه ها هستند ایده آل هستند. با این حال باید دقت ویژه‌ای داشت تا هنگام پر کردن یا خالی کردن کیسه‌ها در طول فرآیند حمل و نقل  است. اطمینان حاصل شود که کیسه‌ها کاملاً به زمین متصل می‌شوند. زیرا کیسه‌ها با پراکندگی بار در زمین عمل می‌کنند. بنابراین مقاومت در برابر الکتریسیته ساکن را ممکن می‌سازند.

کیسه های نوع D

این کیسه ها از پلی پروپیلن بافته شده ساخته شده اند که به بار الکترواستاتیکی اجازه می دهد تا بدون اتصال به زمین پراکنده شود. کیسه جامبوبگ پودرهای قابل اشتعال نوع D در بیشتر موارد شامل رشته ها یا الیاف رسانایی است که به طور ایمن بار را از طریق انتشار انرژی کم پخش می کند. برخی از کیسه های نوع D دارای روکش مقاومت پایینی هستند. و می تواند خطر انتشار مواد قابل احتراق را کاهش دهد. کیسه های بیگ بگ نوع D برای جابجایی اقلام قابل اشتعال مناسب هستند. حتی در صورت وجود مواد یا گازهای قابل احتراق در خارج از کیسه.

بررسی جامبوبگ نوع D

جامبوبگ های نوع D در حین پر کردن و رها کردن نیازی به اتصال به زمین ندارند. جامبوبگ های نوع D باید نیازهای شناسایی با ولتاژ شکست جامبوبگ نوع B (< 4 کیلو ولت) را برآورده کنند. به عنوان مثال، درام های فلزی یا افرادی که در نزدیکی کیسه های نوع D هستند، می توانند شارژ شوند. 

باید تضمین شود که همه هادی ها در معرض دید اتمسفر انفجاری به  زمین اتصال شوند. در صورتی که جامبوبگ نوع D توسط یک ماده رسانا (مثلاً آب، روغن یا گریس) پوشیده شده باشد. جرقه ممکن است از خارج رخ دهد. 

برای دوری از چنین آلودگی ها و جلوگیری از اقلام رسانا، به عنوان مثال، دستگاه ها یا بست های فلزی که بر روی جامبوبگ تنظیم شده اند. 

باید اقدامات ایمنی انجام شود. کیسه های فله نوع D با بافتی حاوی نخ های نیمه رسانا ساخته شده اند. که به طور ایمن الکتریسیته تولید شده از طریق اصطکاک را از طریق رهاسازی محافظت شده و کم انرژی در آب و هوا پخش می کنند.

بررسی جامبوبگ نوع D

این به وضوح نشان می دهد که کیسه های نوع D برای حمل و نقل اقلام قابل اشتعال حتی زمانی که گازهای قابل احتراق و یا سایر حلال های قابل اشتعال در طبیعت در اطراف کیسه ها هستند ایده آل هستند. با این حال باید مراقب باشید که کیسه ها در طول فرآیند حمل و نقل با مواد رسانا مانند آب، روغن یا گریس پوشانده نشوند، زیرا کیسه با پراکندگی بار در جو عمل می کند، بنابراین مقاومت در برابر الکتریسیته ساکن را ممکن می کند.

کدام کیسه ها را برای حمل پودر قابل اشتعال انتخاب کنیم؟

درون نگری کامل به وضوح نشان می دهد که کیسه های نوع C و نوع D مناسب ترین برای حمل و نقل پودر قابل اشتعال هستند. با این حال، حتی اگر این کیسه ها به طور ایده آل برای پودر حمل و نقل قابل اشتعال مناسب هستند. از طریق اقدامات احتیاطی باید بر اساس نیاز آنها انجام شود تا از هرگونه انفجار یا حادثه جلوگیری شود.

به عنوان مثال در کیسه های نوع C آنها باید در طی فرآیند پر کردن، تخلیه و حمل و نقل به زمین متصل شوند. در مورد نوع D به هر قیمتی باید اقدامات احتیاطی انجام شود تا اطمینان حاصل شود که کیسه ها در هیچ ماده رسانایی مانند آب یا روغن پوشانده نشده اند.

این به نوبه خود ایمنی کافی مورد نیاز برای حمل و نقل پودر قابل اشتعال را برای شما فراهم می کند.

چرا ملت بافت را انتخاب کنید 

در هر نقطه از زمان، نیاز به کیسه های جامبوبگ پودرهای قابل اشتعال را احساس می کنید. هیچ گزینه دیگری به خوبی جامبوبگ ملت بافت برای این امر نخواهد بود. 

ملت بافت که یکی از تولید کنندگان برتر کیسه های جامبوبگ پودرهای قابل اشتعال است مطمئنا اولین انتخاب کاربران است. 

جامبوبگ ملت بافت دارای تیمی متشکل از متخصصان کاملاً آموزش دیده و با تجربه است که مهارت لازم را برای تولید کیسه ها ببا کیفیت دارند. ملت بافت اطمینان حاصل می کند که تمام کیسه های جامبوبگ تولید شده با استانداردهای کیفیت مطابقت دارند. تا هر یک از کاربران صددرصد راضی باشند و بتوانند با استفاده از کیسه های جامبوبگ تجارت پودر قابل اشتعال خود را کاملاً ایمن انجام دهند..

 

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.